Citrin
| Citrin | |
|---|---|
| Fakta | |
| Kategori | Mineral |
| Grupp | Kvarts |
| Kemi | Kiseldioxid SiO2 |
| Färg | Ljusgul, Gyllenbrun |
| Streckfärg | Vit |
| Kristallsystem | Trigonala |
| Brott | mussligt, sprött |
| Mohs | 7 |
| Ljusbrytning | 1,544-1,553 |
| Dubbelbrytning | +0,009 |
| Spaltning | ingen |
| Densitet | 2,63-2,65 |
| Dispersion | 0,013 |
Citrin är den guldbruna varianten av kvarts. Den förekommer naturligt, men även som brända ametister eller rökkvartser. Oftast är den naturliga citrinen lite svagare i färgen än den är när den är en bränd ametist som är lite mer röd i den gula tonen. Att notera är att brända citriner inte har någon pleokroism, vilket naturliga har svagt.
Stenen färgas av järnförorening i stenen. Namnet kommer från citron på grund av den gula färgen.
Fyndorter för citrin är bland annat Argentina, Brasilien, Burma, Madagaskar, Namibia, Ryssland, Skottland, Spanien och USA.
Som månadssten kan man hitta citrinen i november enligt någon tradition. Och som zodiaksten har den tyska traditionen citrinen i Tvillingarna eller Vågen.
an:Quarz citrín az:Sitrin be:Цытрын be-x-old:Цытрын bg:Цитрин cs:Citrín de:Citrin en:Quartz#Citrine es:Cuarzo citrino eu:Zitrino fr:Citrine it:Quarzo citrino he:סיטרין lv:Citrīns lt:Citrinas hu:Citrin nah:Cuitlacoztli nl:Citrien no:Citrin pl:Cytryn pt:Citrino (mineral) ro:Citrin ru:Цитрин sk:Citrín (kremeň) fi:Sitriini th:บุษราคัม tr:Sitrin